حساب کاربری اکانت

بهترین راه افزایش انگیزه 💪

بهترین راه افزایش انگیزه چیست؟

.

بهترین راه افزایش انگیزه همین دو نکته است:

اول) داشتن هدفی واضح و روشن:

شاید فکر کنید که داشتن هدفی واضح و روشن خیلی ساده است، یا شاید با این صحبت من فکر کنید که داشتن هدفی واضح و شفاف خیلی پیچیده است.

من نمی دانم که داشتن هدفی واضح و روشن و شفاف برای شما ساده هست یا پیچیده، اما می خواهم به شما بگویم که هر روز و همیشه و هر لحظه برای شفاف تر کردن و شفاف نگه داشتن هدف تان تلاش کنید. یعنی اگر هدف شما قهرمانی المپیک است و این را هدفی واضح و شفاف می دانید، خیلی عالیه، اما باید همیشه تلاش کنید که آن را شفاف تر کنید و آن را شفاف و روشن نگه دارید.

شاید الان بخواهید که بیشتر توضیح بدهم: شما وقتی که صبح از خواب بیدار می شوید با چه فکر و گفتگویی بیدار می شوید؟ با چه رفتار و عادتی بیدار می شوید؟

من نمی دانم که چه افکار و گفتارِ درونی و رفتاری دارید، اما باید افکار، گفتار و رفتاری داشته باشید که در جهت هدفِ اصلی تان باشد تا آن را شفاف تر کنید. و در ادامه روز نیز افکار، احساسات، گفتار و رفتاری را بروز دهید که هدفِ اصلی تان شفاف نگه دارد.

هدفِ قهرمانی المپیک رویای خیلی از ورزشکاران و خانواده ها و مربیانِ ورزشکاران است که درصد بسیار ناچیزی به آن می رسند. شما تصور کنید جمعیت از جمعیت رزمی، کشتی، رشته های توپی، رشته های راکتی، رشته های آبی، رشته های رکوردی، رشته های تیراندازی، رشته های دو و میدانی و سایر رشته ها چند نفرشان به المپیک می روند؟ چند نفر صاحب مدال می شوند؟ و چند نفرشان صاحب طلا می شوند؟

وقتی که به آمار نگاه کنید واقعا وحشت زده می شوید که از بین میلیونها ورزشکار (شاید بیشتر از ده میلیون نفر) فقط حدود 100 نفر وارد المپیک می شوند و کمتر از 10 نفر صاحب مدال می شوند و حدود سه نفر از آنها طلایی می شوند.

دلیل اول و اصلی تمام این ورزشکارانی که صاحب مدال در المپیک شده اند همینن دو عامل است.

آنها هدف شان را شفاف کرده اند و برای بروزرسانی آن همیشه تلاش کرده اند.

من چند راه ساده برای شفاف کردن اهداف به شما می گویم:

✅ آن را قطعه قطعه کنید تا به هدف بزرگ برسید:

شما یک هدف بزرگ دارید که بهم ریخته است و اصلا شفاف نیست. برای همین آن را قطعه قطعه می کنید و حالا قطعه ها را در جای خود قرار می دهید تا هدف بزرگ شفاف شود.

✅ در شلوغ ترین روز زندگی تان یک کار برای هدف تان انجام دهید:

در روزهای شلوغی که اصلا ربطی به هدف تان ندارد مثل دعوت شدن به جشن عروسی یا تولد، از دست دادن عزیزان، رفتن به یک تفریح بلندمدت، یک آسیب دیدگی یا مریضی و هر کاری که به ظاهر ربطی به هدف تان ندارد، شما موظف و متعهد هستید که برای شفاف تر کردن و شفاف نگه داشتن هدف تان کاری یا کارهایی انجام دهید.

✅ در روزهای سخت هدف تان را فراموش نکنید:

در فاصله بین هدفگذاری کردن تا دستیابی به آن روزهای بسیار سختی وجود دارد. مثل ناامیدی در دستیابی به اهداف، شکست های تلخ، نامهربانی ها و بی عدالتی ها، بدبیاری ها، بی امکاناتی ها، عدم حمایت مالی یا معنوی و ...

این روزها آزمایشی است برای شما، آیا هدف تان همچنان شفاف است یا تار و کِدِر شده؟

حالا شما بگویید: شفاف کردن هدف، کاری ساده است یا پیچیده؟

دوم) داشتن دلیلی محکم برای رسیدن به آن هدف:

چه دلیلی وجود دارد که:

شما حاضر باشید از روی یک تخته به عرض 30 سانتیمتر که میان دو آپارتمان 20 طبقه می باشد، عبور کنید؟

قطعا شما برای پول این کار را نخواهید کرد، اما اگر آپارتمان مجاور در حال آتش سوزی باشد و عزیزترین شخص زندگیِ شما جانش در خطر باشد و بشدت به کمک شما نیاز داشته باشد و از شما درخواست کمک کند، آن وقت دلیلی محکم تر از هر ترس و پول و جان و زندگی دارید. شما در آن لحظه با تمام وجود فقط برای رسیدن به هدف تلاش می کنید و دست به اقدام می زنید.

یا مرگ یا زندگی

حالا دلیل یا دلایلِ شما برای رسیدن به هدف چیست؟

شما می توانید بگویید:

چون دوست دارم که به هدفم برسم

چون عاشق رسیدن به این هدف هستم

دلیل تان باید خیلی بزرگ تر و محکم تر از هر تنبلی و کم کاری و خستگی و آسیب دیدگی و کم امکاناتی و عدم حمایت مالی و ... باشد.

با عشق؛ رضا خزایی هستم محقق و روانشناس ورزشی سایت مثبت خود

رضا خزایی کیه؟ 👆👆 کلیک کنید