حساب کاربری اکانت

از بین بُردن استرس 😇😱

چطوری استرس را از بین ببرم؟

.

اگر ورزشکار تلاش کند که استرس اش را از بین ببرد از سه ناحیه شکست می خورد:

اول از ناحیه کنترل نکردنِ استرس:

چون هر چقدر که ورزشکار با استرس مبارزه کند، آن را قویتر می کند. شما با مبارزه کردن برای از بین بردن عوامل استرس زا آن را قویتر می کنید. یک مثال: تصور کنید که شما برای مسابقه با یک رقیب قوی آماده می شوید و استرس زیادی در ذهن شما وجود دارد و می خواهید که هر طور شده استرس تان را برطرف کنید. برای همین با آن مبارزه می کنید: من استرس ندارم، من استرس ندارم، من اونو می برم، من اونو داغون می کنم، من خیلی قوی ام، من من من. شما تمام این گفتگوهای ذهنی که با خودتان دارید از روی ترس و استرس هست بنابراین ترس و استرس شما بیشتر می شود چون توجه و تمرکزتان روی استرس هست.

دوم از ناحیه نداشتن تمرکز: 

شما تمرکزی را برای ارائه یک عملکرد خوب نمی گذارید بلکه تمام تمرکزتان را روی حریف می گذارید. آن هم نه آنالیز کردن نقاط ضعف و قوتش، و نه آنالیز کردن خودتان برای شکست دادن او. بلکه فقط به چیزهایی توجه و تمرکز می کنید که اعتماد به نفس و عملکرد خوب را از شما می گیرد. اینجا تمرکز کردن خیلی برای شما سخت می شود و نتیجه اش را در مسابقه متوجه می شوید که انگار اصلا تمرین نداشته اید.

سوم از ناحیه حریف:

ضربه نهایی را حریف تان به شما می زند. چون شما انرژی تان را برای از بین بُردن استرس هدر دادید و اصلا توجه و تمرکزتان را روی عملکردتان معطوف نکردید. پس اصلا انتظار کسب پیروزی و عملکرد عالی را از خودتان نداشته باشید.

هر ورزشکاری (حتی ورزشکاران حرفه ای) اگر با استرس بجنگند قطعا از استرس شکست می خورند.

پس چکار کنیم؟

 1️⃣ بجای آن که با استرس بجنگید با اعتماد به نفس تان دوست شوید:

یعنی کارهایی را انجام دهید، افکاری را بسازید، با کسانی ارتباط بگیرید که به شما احساس اعتماد به نفس بیشتری می دهد. (سوالات اعتماد به نفس را با دقت مطالعه کنید)

 2️⃣ بجای تمرکز بر عواملی که باعث استرس می شود، بر عواملی تمرکز کنید که باعث اعتماد به نفس می شود:

اگر ترس از باخت به شما استرس می دهد، جوابش ساده هست، پس به بُردن فکر کن.

اگر ترس از رقیبان بهت استرس می دهد، پس به خودت فکر کن.

اگر شرمندگی از مربی و خانواده بهت استرس می دهد، پس توی تمرین آنقدر تمرین کن که توی مسابقه در صورت باختن هم شرمندگی نکشی.

اگر فشار مسابقه بهت استرس وارد می کند، یادت باشه که توی همین فشارها به بزرگی می رسی، پس به خودت اعتماد کن.

 3️⃣ با تمرین می توانید عوامل استرس زا را به اعتماد به نفس تبدیل کنید:

همین موارد بالا را باید بتوانید به اعتماد به نفس تبدیل کنید، شما در اکثر موارد به استرس یا عوامل استرس زا فکر کردید پس این یعنی استرس را تمرین کرده اید. حالا باید اعتماد به نفس را تمرین کنید. پس نگران نباشید شما می توانید استرس را به اعتماد به نفس تبدیل کنید.

 4️⃣ با رغبت و اعتماد به خودت با رقیبت روبرو شو:

یکی مهمترین راههای ساختن اعتماد به نفس اینست که:

هم توی ذهن خودت و در واقعیت با رقیبت یا هر عامل استرس زایی روبرو شوی.

اگر روز مسابقه با من در ارتباط باشی و از من بخواهی که فقط یک راهکار برای افزایش اعتماد به نفس به تو بدهم، به احتمال 99% همین راهکار را بهت پیشنهاد می کنم.

با عشق؛ رضا خزایی هستم محقق و روانشناس ورزشی سایت مثبت خود

رضا خزایی کیه؟ ☝☝ کلیک کنید