حساب کاربری اکانت

قویترین باور برای قهرمانیِ المپیک یا لژیونر شدن

قویترین باور و طرز فکری که ورزشکار را به "قهرمانیِ المپیک" می رساند یا او را به یک "لژیونر موفق" تبدیل می کند، چه باور و طرز فکری است؟

.

همانطور که در جواب به سوالات قبلی هم گفتم:

شما ابتدا باید قوانین قهرمانی را بشناسید و فقط آنها را باور کنید.

پس قویترین باور، باوری است که جزء قوانین قهرمانی باشد. حالا وقتی که شما قوانین را شناختید آن وقت تا جایی که می توانید باور خود را نسبت به باور کردن آن قانون تقویت کنید.

یک مثال برای شما می زنم: قانونِ ورزش اینست که هر کسی یا هر تیمی که امتیاز بیشتری را کسب کند برنده می شود و این یک قانون است که هیچ وقت تغییر نکرده است و تغییر نخواهد کرد.

حالا مدل و باور برخی ورزشکاران یا تیم ها یا مربیان اینست که اگر خوب دفاع کنند می توانند برنده شوند، اگر خوب حمله کنند می توانند برنده شوند، اگر از این تکنیک یا آن تکنیک استفاده کنند می توانند امتیاز بیشتری کسب کنند، اگر از فلان تاکتیک یا فلان نفرات استفاده کنند برنده می شوند. اینها مدل و طرز فکر ورزشکاران است و هیچ قانونی نمی گوید که فقط با دفاع کردن یا حمله کردن می توان برنده شد.

"قوانین قهرمانی" قوانینی هستند که تمام قهرمانان بلااستثنا از آن استفاده کرده اند و به موفقیت رسیده اند.

اگر می بینید یا می شنوید یا می خوانید که طرز فکر یا رفتار برخی قهرمانان با برخی دیگر تفاوت دارد ولی این در حالی است که هر دوی آنها به قهرمانی رسیده اند، این قانون نیست بلکه "مدل و باور و طرز فکر" آنهاست که ممکن است با هم تفاوت داشته باشند. پس سعی کنید که بیشتر قوانین را بشناسید و آنها را باور کنید.

چرا من تاکید می کنم که قوانین را بشناسید؟

چون قوانین ازلی و ابدی هستند اما باورها تغییر می کنند.

یک مثال دیگر: باور خیلی از ورزشکاران اینست که بدون پارتی یا پول زیاد نمی توان به تیم ملی رسید.

اما این یک باور است و این قانون نیست. چون خیلی ها بوده اند که برخلاف این مورد باور کرده اند و به قهرمانی های بزرگی دست پیدا کرده اند.

من چند مورد از قوانین قهرمانی به شما می گویم که البته خیلی ساده هستند اما اجرا کردن آن، زندگی کردن آن، عملی کردن آن یا خلاصه بگم باور کردن آن بسیار سخت است.

✅ قانون "سرسختی ذهنی" برای قهرمان شدن:

قهرمانان بزرگ یک ذهن سرسخت و محکم داشته اند و البته بهتر است بگویم "ساخته اند" که به قهرمانی رسیده اند. شما هیچ قهرمانِ بزرگی را نخواهید دید که از یک ذهن مقاوم و سرسخت برخوردار نباشد. این یک قانون در ورزشِ قهرمانی است.

✅ قانون "تمرین و تلاشِ" زیادی و با کیفیت:

خیلی ها هستند که می گویند خیلی تمرین می کنم خیلی فشار تمرینی ام بالاست، اما من می گویم که بیش از 90 درصد این صحبت ها توهم است. آن 10 درصدی هم که واقعا خیلی زیاد تمرین و تلاش می کنند، با کیفیت تلاش نمی کنند. وگرنه کسی یا کسانی که تمرین و تلاش زیاد و با کیفیتی انجام دهند قطعا موفق می شوند. (البته خودِ کیفیت نیز قوانینی دارد که بعداً به آن می پردازم). هیچ قهرمانِ بزرگی وجود ندارد که عنوان کند من با کمترین تمرین و تلاش ممکن به قهرمانی رسیده ام یا تمرینات بی کیفیتی داشته ام که به قهرمانی رسیده ام.

✅ قانون بهتر شدن:

اول از شما دعوت می کنم که این فایلِ کامل را حتما و حتما ببینید

همه قهرمانان این را به خوبی معنا و درک کرده اند که:

اگر بهتر نشوند، قطعا بدتر می شوند.

✅ قانون "تمرکز و توجه" به خود:

تمام قهرمانانِ اسطوره ای تمرکز لیزری و توجه شگفت انگیزی نسبت خودشان و عملکردشان داشته اند. کسی که روی خودش تمرکز و توجه نداشته باشد قطعا قهرمان نمی شود.

و البته خیلی قوانین دیگری وجود دارد. اما شما کافی است که حتی یک قانون را بشناسید و آن را باور کنید. آن وقت به تمام قوانین قهرمانی دسترسی پیدا خواهید کرد. اغلب مردم قهرمانان را با استعداد ذاتی تصور می کنند که با تلاشِ کمتری توانسته اند به قهرمانی برسند. اما آنها با تمرکز بر روی خود توانسته اند که استعداد خودشان را کشف و بروز دهند. اگر شما هم به اندازه آنها روی استعداد خودتان (استعدادی که تا حالا کشف و بروز نداده اید) تمرکز کنید، سرسختی به خرج دهید، تلاش و تمرینِ زیادی داشته باشید و بخواهید که هر روز بهتر شوید آن وقت استعداد شما هم در قهرمانی کشف و بروز پیدا می کند.

پس قویترین باور برای قهرمانی باوری است که باعث شود ورزشکار:

🔵 اهداف بزرگی را برای خودش تعیین کند.

🔵 پر انرژی تر و با انگیزه تر تمرین کند.

🔵 احساس درستی نسبت به تمرین و مسابقه داشته باشد.

🔵 با تمرکز و توجه بالاتری تمرین کند و مسابقه دهد.

🔵 سرسختانه و پرفشار تمرین کند.

🔵 بارها و بارها آن را به نشانه های مختلف تکرار کند.

با عشق؛ رضا خزایی هستم محقق و روانشناس ورزشی سایت مثبت خود

رضا خزایی کیه؟ 👆👆 کلیک کنید.