حساب کاربری اکانت

از دست دادن انگیزه 😔😌

من الان انگیزه ام را از دست داده ام، چکار کنم؟

.

ابتدا باید به این فکر کنید که چه عامل یا عواملی باعث شده انگیزه شما از دست برود.

در مرحله بعد باید به این فکر کنید که چه عامل یا عواملی به شما انگیزه می دهد.

اینها سوالاتی هستند که فقط خودتان می توانید به آن پاسخ های روشن و دقیقی بدهید اما من هم در ادامه توضیحاتی را به شما ارائه می کنم که در پیدا کردن این سوالات می تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

مهمترین عامل و عوامل از دست دادن انگیزه این سه عامل می باشد:

اول نداشتن هدفی واضح، دقیق، اختصاصی و انگیزاننده:

اگر ورزشکار یک هدف واضح و اختصاصی و انگیزاننده برای خودش نداشته باشد چه انگیزه ای دارد که شرایط سخت تمرینی و سبک زندگی حرفه ای را انتخاب کند و به آن متعهد و پایبند باشد تا به اهدافش برسد. من با بیش از 2000 ورزشکار مشاوره داشته ام و معمولا از آنها پرسیده ام که: چه هدفی در ورزش دارند؟ تقریبا 99 درصد از آنها گفته اند که: می خواهند که قهرمان المپیک شوند، یا لژیونر شوند. در حالیکه این هدف برای آنها که در سطح آماتور هستند، اصلا یک هدف انگیزاننده نیست بلکه فقط توهم انگیزه است. یعنی اگر ورزشکاری هستید که در سطح کشوری هستید باید مهمترین هدف شما باید قهرمانیِ  کشور و رسیدن به اردوی تیم ملی و پوشیدن پیراهن تیم ملی باشد. چون این هدف است که شما را به قهرمانی جهان و المپیک و لژیونر شدن می رساند. هدفِ قهرمانی المپیک برای یک ورزشکار قهرمان جهان و بین المللی انگیزاننده تر است. پس قهرمانی جهان و المپیک را در مرحله بعد قرار دهید.

دوم نداشتن چرایی و دلیل محکم برای رسیدن به اهداف:

اگر ورزشکار دلیل محکم و چرایی بزرگی برای رسیدن به اهدافش نداشته باشد باز هم خیلی راحت انگیزه اش را برای تمرین و مسابقه از دست می دهد. چون ورزشکار باید درک کند که چه دلیلی دارد که می خواهد تمرینات سخت و پر فشاری را تحمل کند که هر کسی قادر به تحمل این فشارها نیست؟ چرا باید کارهایی را انجام دهد که ممکن است دوست نداشته باشد اما چون درست است باید انجام دهد؟ وقتی که ورزشکار پاسخ محکمی برای این سوالات داشته باشد دیگه با هر چگونگی برای رسیدن به اهدافش کنار می آید و دیگه مهم نیست که از چه راهی می خواهد که به اهدافش برسد، یا آن راه چقدر سخت است. چون او دلیلی محکم تر از هر تنبلی، هر لذتی، هر ارتباطی، هر ترسی دارد.

سوم ندانستن چگونگی رسیدن به اهداف یا نداشتن آدرسِ رسیدن به اهداف

اگر ورزشکار نداند که چگونه یا از چه مسیری می خواهد که به اهدافش برسد باز هم بعد از مدتی تلاش کردن انگیزه خودش را برای ادامه تلاش کردن از دست می دهد. قطعا سعی درست می گوید که:

"به ره بادیه رفتن، بِه از نشستن باطل است"

اما وقتی که خیلی طولانی باشد واقعا خسته کننده می شود و شما انگیزه خودتان را از دست خواهید داد.

البته منظور جناب سعدی این نبوده که هیچ تحقیق و پرس و جویی نکنید

برای همین من در دوره هدفگذاری در ورزش برای همین سه مورد و موارد دیگر بیش از 16 ساعت آموزش و تمرین دادم پس برای کسب اطلاعات دقیق تر اینجا را کلیک کنید. 👇👇👇

targeting